Suni Çim Halı

Suni Çim Halı

Yapay Çim: Suni çim, gerçek çime benzeyen, ancak gerçek çim yerine kullanılan sentetik lif malzemesine verilen genel isimdir. Uygulama yapılacak alana bir halı gibi serildiği için suni çim halı olarak da bilinmektedir. Suni çim veya sentetik çim ya da yapay çim, özellikle halı saha futbol ve spor alanlarında kullanılmaktadır.

Neden Suni Çim: Suni çimlerin ortaya çıkışı sportif amaçlıdır. İlk kullanım örnekleri 1960’lı yıllarda, ABD’de spor saha uygulamalarında görülmüştür. Asıl kullanım amacı ise doğal çimle karşılaştırıldığında çok daha ucuz, dayanıklı, uzun ömürlü ve faydalı olmasıdır. Gerçekten de yapay çim sentetik malzemeden üretildiği için gerek kurulum aşamasında gerek ise kullanım aşamalarında herhangi bir ekstra masraf gerektirmez.  Ayrıca doğal çimlerin kullanım süresi kısıtlı iken, suni çimler dayanıklı oldukları için neredeyse sınırsız kullanım süresine sahiptir.

Suni Çim Halı Çeşitleri Nelerdir?

 

Sentetik Çim: Suni çimler öncelikle,  Futbol, Amerikan futbolu, beyzbol, rugby gibi spor sahaları için tercih edilmiştir. Ardından antrenman sahaları için de yoğun olarak kullanılmıştır.

Çim görünümlü halı ürününün en önemli özelliği dayanıklılığıdır. Bu dayanıklılık hem yoğun kullanım hem de zorlu iklim şartlarına yöneliktir. Hava sıcaklıklarının çok soğuk veya çok sıcak olduğu, kar veya yağmur yağışının çok yoğun yaşandığı coğrafyalarda gerçek çim halı ya da doğal çimleri yaşatabilmek çok zordur.. Bu nedenle, özellikle zor iklim şartlarında spor sahaları için sentetik çim halı çoğunlukla tercih edilmektedir.

Bunun dışında, halı saha yapımı, koşu parkurları, hakem yürüyüş yolu, zebra desen alanlarında suni çimler kullanılmaktadır.

Bahçe (Peyzaj) Suni Çimi: Spor sahalarından sonra en çok tercih edildiği alanlar bahçe için suni çim veya peyzaj alanlarıdır. Bahçe için yapay çim çok az masraf ve bakım gerektirdiği için hem belediyeler ve diğer idari birimlerce, hem de şahsa ait özel mülklerde çok sıklıkla tercih edilmektedir.

Sentetik çimlerin peyzaj amacıyla sıklıkla kullanıldığı yerlerden biri de otoyol, yol kenarları ve piknik alanları ve bahçelerdir. Bölgesel yönetimler artık doğal çimden çok daha uygun olan suni çimleri tercih etmektedirler.

Balkon, Teras, Villa için Yapay Çim: Suni çimin kullanıldığı diğer bir alan ise balkon, teras veya villa gibi ev kullanımlarıdır. Balkon veya teras gibi alanlar yağmur gibi dış etmenlere maruz kalmakta ve bu nedenle bu tür alanların kullanımı zor olmaktadır. Ancak balkon çim halı malzemeleri sayesinde bu alanları da keyfinizce kullanabilirsiniz. Çim halı balkon ürünlerimiz güneş ışınlarından hiç etkilenmemekte (ya da çok az etkilenmekte) ve böylece tüm yıl boyunca yeşil olarak kalabilmektedir. Böylece çok daha az bir maliyetle bu villa, yüzme havuzu, ev bahçesi teras ve balkonlarınız yılın her dönemi yeşil kalabilecektir.

 

Whatsapp